فضای مجازی حوزه ای میان رشته ای و سرشار از فرصت ها و تهدید هاست. هر گونه حضور در فضای مجازی،  مانند راه اندازی کسب و کار اینترنتی، مستلزم آگاهی از قوانین و مقررات بین المللی و داخلی حاکم بر حوزه های متفاوت مانند تجارت ،بانکداری ،اطلاعات و ارتباطات و .... است. ما با بیش از ربع قرن تجربه در زمینه مسایل حقوقی و کیفری فناوری اطلاعات و ارتباطات و با دانش و آگاهی کامل و کافی از تهدیدات فضای مجازی راهنمای شما در این فضا پیرامون موارد زیر  هستیم.

الف)  راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی

تأمین کالاها و ارائه خدمات در فضای مجازی مستلزم آگاهی از قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی , بانکداری الکترونیکی , حمل و نقل و تحویل کالاهای مختلف , امور صنفی و ... می باشد. کسب و کارهای مجازی همواره در معرض تهدیدات گوناگون هستند. به کارگیری توصیه های حقوقی , فنی و امنیتی می تواند موجب پیشگیری از سوء استفاده مجرمین از کسب و کارهای مجازی برای ایجاد مخاطرات مختلف برای مشتریان گردد و از بزهدیدگی کسب و کارهای مجازی در مقابل جرائم متعدد مانند کلاهبرداری های سنتی و سایبری و پولشوئی جلوگیری نماید. شناخت ما از تهدیداتی که متوجه کسب و کارهای مجازی است ،برای دستیابی به این هدف می تواند در اختیار شما قرار گیرد.

از سوی دیگر , اتخاذ رویکرد مناسب و واکنش صحیح ، پس از وقوع جرایم و حوادث برای کسب و کارهای مجازی ، می تواند تأثیر به سزایی در ادامه فعالیت آنها داشته باشد. آگاهی مدیران کسب و کارهای مجازی از گزینه های قانونی و فنی که برای واکنش در شرایط بحرانی در اختیار دارند, مانند نحوه پاسخگوئی به استعلامات مراجع قضایی , امنیتی و انتظامی یا واکنش در مقابل تفتیش و توقیف داده ها و سیستم های رایانه ای مرتبط با جرایم , در هدایت و راهبری کسب و کار مجازی مفید و مؤثر خواهد بود.

همچنین , اسرار تجاری کسب و کارهای مجازی مانند فهرست و اطلاعات مشتریان , روش های تجارت و انجام داد و ستد , اطلاعات مالی و ... از ارزش و اهمیت بسیاری برخودارند. دانش و تجربه ما می تواند کسب و کارهای مجازی را در حفاظت از اسرار تجاری یاری نماید. فقدان طرح و برنامه مناسب برای تبیین اسرار تجاری و حفاظت و مراقبت از آنها و شناسایی موارد دسترسی غیرمجاز به اسرار مذکور یا افشای آنها و جمع آوری دلایل و مدارک برای اثبات وقوع جرم نقض حقوق ناشی از اسرار تجاری و انتساب ارتکاب آن به شخص خاص و اتخاذ تصمیم برای طرح یا عدم طرح دعاوی حقوقی و کیفری می تواند موجب افول و یا سقوط یک کسب و کار مجازی شود. مشاوره با ما در زمینه کسب و کارهای مجازی موجب موفقیت شما خواهد بود.

ب ) وقایع امنیتی حوزه ICT

اغلب سازمانها وشرکت ها با بکارگیری تدابیر امنیتی و ا جرای استانداردهای امنیت اطلاعات و بهره برداری از سخت افزارها و نرم افزارهای خاص و استخدام متخصصان امنیتی سعی در تأمین امنیت شبکه و کسب و کار خود می کنند. با این وجود , ممکن است به طرق مختلف از وقوع یک یا چند حادثه امنیتی در حوزه کاری خود مطلع شوند و اقدام به بررسی و تحقیق پیرامون آن رخدادها نمایند. انطباق شرایط و وضعیت های فنی و تخصصی رخدادها با قوانین و مقررات و حصول اطمینان از جرم بودن یا نبودن واقعه امنیتی و اتخاذ تصمیم برای طرح دعاوی حقوقی یا کیفری در مراجع قضایی و همچنین مطمئن شدن از رعایت چارچوب های قانونی ، به هنگام انجام اقدامات لازم برای تعیین حجم و وسعت حادثه و تعیین محدوده ای که تحت تأثیر قرار گرفته و بررسی سیستم ها و داده ها وارتباطات و اطلاع رسانی به سیستم ها و شبکه های بالادستی و پائین دستی ،نیاز به دانش و تخصص در حوزهای حقوقی , امنیتی , پلیسی , قضایی , علوم جرم یابی و آشنایی با فرایندهای پی جویی و کشف جرایم سایبری و شرایط استناد به ادله الکترونیکی دارد. اقدامات پیشگیرانه قبل از حادثه امنیتی و اقداماتی که پس از وقوع حادثه انجام می شود باید به گونه ای باشد که صحت تمامیت , اعتبار و انکارناپذیری داده ها و عملکرد دست اندرکاران مخدوش نشود. ما قادر به ارائه مشاوره در این زمینه به شما هستیم.

ج) احضار به مراجع قضایی , پلیسی و امنیتی

حضور و فعالیت در عرصۀ فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی در هر جایگاهی با هر نقشی مخاطره آمیز است .  حضار و فعالان خواسته یا ناخواسته , درست یا غلط بصورت بالقوه می توانند در معرض بزهدیدگی جرایم یا اتهام قرار گیرند. چنانچه شما کارمند یک شرکت هستید و اسرار تجاری آن شرکت افشا شود ،ممکن است شما متهم به ارتکاب آن شوید. اگر دارای کیف پول در یک صرافی هستید , ممکن است کیف پول شما هک شود و رمز ارز شما بصورت غیر مجاز به حساب شخص دیگری انتقال یابد. این امکان نیز وجود دارد که از کیف پول یا شماره حساب بانکی شما بعنوان حساب واسط برای نقل و انتقال عواید ناشی ازجرم کلاهبرداری سایبری یا سایر جرائم سوء استفاده گردد و شما به عنوان متهم به قضایی یا پلیسی یا امنیتی احضار شوید.

امکان هک شدن اکانت شما در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام , واتس آپ و تلگرام وجود دارد. برداشت غیرمجاز از حساب بانکی به امری رایج تبدیل شده است . ممکن است هدف کلاهبرداری سایبری قرار بگیرید. حتی این امکان وجود دارد که نه به عنوان بزهدیده و نه به عنوان مظنون یا متهم , بلکه بعنوان مطلع به مراجع قضایی احضار شوید و دریابید که داده های مرتبط با یک جرم در سیستم های رایانه ای و مخابراتی تحت تملک یا تصرف شما قرار دارد و شما از ماجرا کوچکترین اطلاعی ندارید. چنانچه بزهدیده جرمی شدید و یا بعنوان متهم یا مطلع به مراجع قضایی , پلیسی یا امنیتی احضار شدید , از مشاوره با ما غافل نشوید. عدم مشاوره می تواند در سرنوشت شما تأثیر بگذارد. 

 

 

نشانی : تهران فلکه اول شهران انتهای خیابان شهید نظری خیابان کوهسار پلاک ۱۶۳ (داروخانه ستایش)طبقه ۳ واحد ۱۳

تلفکس : 44337217 - 44337891

ایمیل : iranitlawyer@gmail.com

وکیل مسئول : رضا پرویزی