قراردادهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از ویژگیهای خاصی برخوردارند .  تهیه و تنظیم  این قراردادها مستلزم تسلط به قوانین و مقررات عام و خاص ،مبانی کامپیوتر و شبکه و مخابرات ، ساختار فضای مجازی و اینترنت و تجارت و بانکداری است.  تنظیم قراردادهای تخصصی خود در حوزه فضای سایبر را به ما بسپارید. حوزه فعالیت ما در زمینه تنظیم قرارداد عبارتند از:

۱- تنظیم قرارداد کار  برای استخدام برنامه نویسان 

شرکت های تولید کننده نرم افزار  باید اقدام به استخدام برنامه نویس کنند. اگرچه برنامه نویس هم مانند سایر کارکنان شرکت مشمول قانون کار است،اما نمیتوان با او قرارداد کار همانند کارکنان بخشهای اداری یا مالی یا پشتیبانی از قبیل راننده و آبدارچی یا تحویلدار منعقد نمود. تمام یا حداقل بخشی از سرمایه و اسرار تجاری شرکت های نرم افزاری در قالب سورس کد در اختیار برنامه نویس قرار دارد. پرونده هایی داشته ام که در آنها برنامه نویسان شرکتها با عدم انجام تعهداتشان و یا افشای اسرار تجاری یا رقابت  با شرکت کارفرما موجب  وارد شدن خسارات مادی و معنوی بسیاری به کارفرما شده اند.  تنظیم و انعقاد یک قرارداد کار فنی و تخصصی با برنامه نویس میتواند موجب بازدارندگی و پیشگیری از بروز چنین خسارتهایی گردد. انجام چنین کاری تخصص ماست.

۲- تنظیم قرارداد تولید نرم افزار سفارشی

اگرچه , سازمان نظام صنفی رایانه ای و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تهیه و ارائه نماتن،  یک چارچوب قراردادی برای این شیوه از تولید نرم افزار ارائه نموده اند،  لیکن انطباق آن با نرم افزارهای متنوع و متفاوتی که مورد نظر طرفین قرار داد است نیاز به دانش و تخصص دارد. طرح دعاوی متعدد در مراجع قضایی توسط طرفین چنین قراردادهایی نشان می دهد که اختصاصی سازی قرارداد نمونه نماتن در هر پروژه ای لازم و ضروری است . ما قادر به انجام این کار هستیم.

۳- تنظیم قرار داد تولید نرم افزار مشارکتی

پدید آوردن نرم افزار با مشارکت دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی یکی از روشهایی است که برای تولید نرم افزارهای بزرگ مبتنی بر ارائه خدمات به کار گرفته می شود. قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای و آیین نامه اجرایی آن نیز این شیوه را به رسمیت شناخته است . تدوین قرارداد مشارکت در پدید آوردن نرم افزار و تنظیم حقوق , تکالیف و تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر و اشخاص ثالث و تسهیم میزان مالکیت هر کدام در نرم افزار پدید آمده تخصص ماست.

۳- تنظیم قرارداد خرید و فروش حقوق مادی نرم افزار

حقوق معنوی نرم افزار متعلق به پدید آورنده آن است و غیر قابل انتقال می باشد. اما خرید و فروش نرم افزار از طریق نقل و انتقال حقوق مادی آن یعنی حق نشر , عرضه , اجرا , بهره برداری مادی و معنوی نرم افزار امکانپذیر است. وجود هر گونه ابهام یا اجمال در چنین قراردادی می تواند موجب وارد آمدن خسارات مادی و معنوی بسیار به طرفین قرارداد شود. بررسی و راستی آزمایی source code و مستند سازی صحت و سلامت آن و نقل و انتقال source code به نحوی که قابلیت تبدیل به نسخه اجرایی را داشته باشد، باید در قرارداد پیش بینی گردد. تنظیم این گونه قراردادها کاری است که از عهده ما بر می آید.

۴- تنظیم قرارداد واگذاری حق اجرای نرم افزار(لایسنس)

حق نصب و اجرای نرم افزار بر روی سیستم های رایانه ای و مخابراتی متعلق به مالک حق اجراست. این حق به تعداد نسخ تکثیر شده قابل تکرار می باشد. تحصیل , نصب و اجرا و استفاده از هر نرم افزاری نیاز به مجوز دارد. وقتی که کسی نسخه ای از نرم افزاری را می خرد, حق اجرای آن نسخه را نیز دارد. موضوع زمانی بغرنج می شود که نرم افزارهای بزرگ برای نصب و استفاده در سازمانها و شرکت های بزرگ بر روی تعداد زیادی از کامپیوترها واگذار می گردد. وجود قرارداد مناسب میان واگذار کننده حق اجرای نرم افزار و خریدار آن میتواند از بروز اختلافات و طرح دعاوی میان طرفین پیشگیری بعمل آورد. ما می توانیم چنین قراردادهایی را تنظیم کنیم. 

۵- تنظیم قرارداد واگذاری حق عرضه نرم افزار

عرضه نرم افزار , از حقوق مادی انحصاری پدیدآورنده یا مالک چنین حقی است . عرضه غیرمجاز نرم افزار جرم است. واگذاری این حق نیاز به تنظیم قرارداد دارد. وجود هر گونه ابهام در چگونگی عرضه نرم افزار موجب بروز اختلاف خواهد شد. باید عرضه آفلاین در قالب حامل های داده غیر متصل به سیستم های رایانه ای یا عرضه آنلاین در شبکه های محلی , ملی یا بین المللی آن هم در قالب سکوها , پلتفرم ها , سایت ها , PSP ها و ... مشخص شود . چگونگی تسهیم درآمد و هزینه های تبلیغات و بازاریابی حائز اهمیت است. ما توانایی تنظیم این قراردادها را داریم.

۶-تنظیم قرارداد پشتیبانی ونگهداری و روزآمدسازی نرم افزار

برخی از نرم افزارها , همگام با تغییر و تحولات در قوانین , ساختارها و شیوه های اجرایی و رویه های جاری یا تحولات سیاسی , اقتصادی و اجتماعی باید روزآمد شوند. از سوی دیگر پیدایش اشکالات و ایرادات و نقایص مهندسی در نرم افزارها امری رایج و متداول است . ضرورت ایجاب می کند که تولید کننده و فروشنده حق اجرای نرم افزار با انعقاد قرارداد پشتیبانی و نگهداری و روزآمد سازی نرم افزار با استفاده کنندگان از آن , مشتری را از تداوم امکان بهره برداری از نرم افزار مطمئن سازد. چنین فرآیندی مستلزم دانش و آگاهی تدوین کننده قرارداد از نرم افزار و جنبه های حقوقی و کیفری آن است .  

۷- تنظیم  قرارداد نمایندگی فروش،پشتیبانی و نگهداری نرم افزار

پراکندگی شعب , دفاتر و نمایندگی های اغلب سازمانها و شرکت های استفاده کننده نرم افزارها  در سراسر کشور و عدم امکان دایر کردن شعب توسط تولید کنندگان نرم افزار در همه جای کشور موجب می شود که دارندگان برخی نرم افزارها اقدام به انتخاب اشخاص حقیقی یا حقوقی  بعنوان نماینده در اقصی نقاط کشور نمایند تا بتوانند بازار کسب و کارشان را توسعه دهند . وجود قرارداد عرضه , فروش حق اجرا و پشتیبانی و نگهداری میان صاحب نرم افزار با این اشخاص ( بعنوان نماینده) برای ارائه خدمات لازم و ضروری است. تبیین دقیق حقوق و تکالیف آنان نسبت به یکدیگر و نسبت به خریداران حق اجرای نرم افزار ، برای جلوگیری از بروز اختلافات و نهایتاً حفظ مشتریان نرم افزار لازم و ضروری است.

۸-تنظیم قرارداد عدم افشای اطلاعات (NDA)

هر شخص حقیقی و حقوقی که در حوزه فاوا مشغول فعالیت است ، دارای اسرار و  اطلاعاتی  است که تحصیل غیر قانونی آن توسط اشخاص دیگر یا افشای آن می تواند خسارات مادی و معنوی بسیاری را متوجه صاحب سر  یا اطلاعات سازد . از سوی دیگر , اشخاص حقیقی یا حقوقی که بعنوان پیمانکار , کارگر , کارمند , شریک با دیگران کار می کنند , ممکن است برای انجام کار به اطلاعات و اسرار طرف مقابل خود نیاز داشته باشند. حتی در مرحله مذاکره برای انعقاد قراردادهای مختلف ممکن است نیاز به افشای اسراری از سوی طرفین باشد. مواد 64 , 65 و 75 قانون تجارت الکترونیک , وجود تعهد مبنی بر عدم افشا از جانب کارمند را برای تحقق جرم افشای اسرار تجاری الکترونیکی لازم و ضروری دانسته است . بنابراین انعقاد قرارداد عدم افشا (NDA) میان اشخاص در مراحل مختلف پیش , حین و بعد از کار و فعالیت مشترک اجتناب ناپذیر است . ما ، متخصص در این زمینه هستیم. 

۹- تنظیم قرارداد خرید و فروش , نصب , راه اندازی و پشتیبانی و نگهداری سخت افزار

بهره گیری از فرصت های فناوری اطلاعات و ارتباطات , بدون وجود سخت افزارها امکانپذیر نیست. خرید سخت افزارهای گوناگون اجتناب ناپذیر  است. زمانی که حجم خرید سخت افزار زیاد باشد و یا نوع خاصی از سخت افزار برای خرید مورد نظر باشد , انعقاد قرارداد میان خریدار و فروشنده لازم و ضروری است . آگاهی و تخصص تدوین کننده  قرارداد نسبت به سخت افزارها و تسلط او به قوانین و مقررات مربوطه , به ویژه اگر یک طرف قرارداد , دستگاههای دولتی باشد , می تواند در استحکام قرارداد و پیشگیری از بروز اختلافات و اجرای دقیق آن مفید و مؤثر باشد . وجود یک چک لیست در کنار قرارداد برای بررسی و حصول اطمینان از اجرای تعهدات طرفین در زمانبندی پیش بینی شده در قرارداد و واکنش مناسب حقوقی و اداری نسبت به تعهدات انجام نشده از جانب طرف مقابل , تضمین کننده موفقیت در دادگاه در صورت طرح دعوای احتمالی است . 

۱۰-تنظیم قرارداد نصب , راه اندازی و پشتیبانی و نگهداری شبکه

امروزه ایجاد شبکه های کامپیوتری به یک ضرورت تبدیل شده است . خرید سخت افزارهای مختلف , ابزارهای ارتباطی با سیم و بی سیم متنوع , بهره گیری از نرم افزارهای گوناگون و مهم تر از همه طراحی و اجرای شبکه و پیکره بندی آن به گونه ای که حداکثر کارآیی و امنیت را داشته باشد , برای ایجاد شبکه های کامپیوتری لازم و ضروری است . انعقاد قرارداد میان کارفرما و پیمانکار و تدوین و تنظیم قرارداد توسط وکلای متخصص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند علاوه بر پیشگیری از بروز اختلاف و طرح دعاوی در مراجع قضایی , موجب پایبندی طرفین به اجرای تعهداتشان گردد. ما در این زمینه تخصص داریم.  

۱۱-تنظیم قرارداد خرید و فروش نام دامنه

اگرچه نام های دامنه بسیار کوتاه و مختصر هستند , اما ابعاد حقوقی آنها بسیار وسیع و گسترده است . نام های دامنه با حقوق ناشی از علائم و اسامی تجارتی , با حقوق مصرف کنندگان , با حقوق مالکیت معنوی یعنی حق تألیف و حق اختراع و جرائم سایبری ارتباط تنگاتنگی دارند. برخی از نام های دامنه دارای ارزش مادی بسیاری هستند و خرید و فروش آنها به امری رایج بدل شده است . حل و فصل اختلافات و دعاوی مرتبط با نام های دامنه از سوی مؤسسات داوری بین المللی مرتبط با سازمان جهانی مالکیت معنوی و لزوم صرف وقت هزینه زیاد برای بهره گیری از این فرایند موجب شده است که چنین قراردادهایی با حداکثر دقت و ظرافت منعقد شوند. هرگونه بی دقتی , اهمال و قصور در فرایند ثبت نام دامنه و چگونگی پرداخت هزینه های آن و یا خرید و فروش نام های دامنه می تواند سبب وارد آمدن خسارات مادی و معنوی بسیار گردد و حتی کسب و کارهای چند میلیارد تومانی را از میان ببرد.ما با دانش و آگاهی و تخصصی که در این حوزه داریم قادر به تنظیم قراردادهای ثبت , خرید یا فروش نام دامنه می باشیم. 

۱۲-تنظیم قرارداد خرید و فروش آدرس IP

آدرس های IP دارای ارزش مادی قابل توجهی هستند. نقش آدرس های IP در پی جوئی و کشف جرایم سایبری و شناسایی هویت متهمان , آنها را به دارایی منحصر به فردی تبدیل کرده است . خرید و فروش یا اجاره آدرس های IP در کشور ما رایج گردیده و عدم تنظیم قرارداد توسط وکلایی متخصص سبب بروز اختلاف میان طرفین و تشکیل پرونده های مختلف در مراجع قضایی شده است. با توجه به مسئولیت حقوقی و کیفری ناشی از مالکیت و خرید و فروش آدرس های IP , تنظیم این قرارداد را به ما بسپارید.

۱۳- تنظیم قرارداد طراحی , پشتیبانی و نگهداری وب سایت

حضور در فضای مجازی برای کسب و کارها به یک ضرورت تبدیل شده است. ساده ترین شکل حضور در فضای مجازی , ایجاد یک وب سایت می باشد .برای همین منظور , علاوه بر ثبت یا خرید نام دامنه , طراحی شکل و قالب وب سایت و سپس تهیه محتوای آن, تهیه میزبان مناسب لازم و ضروری است. اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری به طراحی وب سایت و تأمین میزبانی مشغول هستند. انعقاد قرارداد برای طراحی وب سایت و بهره گیری از خدمات میزبانی و پشتیبانی و نگهداری از آن بمنظور تداوم این خدمات و حضور در فضای مجازی اجتناب ناپذیر است . چنین قراردادی باید توسط یک وکیل متخصص و آشنا با مسائل فنی نام های دامنه و طراحی وب سایت و میزبانی انجام پذیرد. ما دارای این تخصص هستیم.

۱۴- تنظیم قراردادهای مرتبط با رمز ارزها

صدها رمز ارز و هزاران صرافی مجازی و میلیونها نفر خریدار و فروشنده رمز ارز با کیف پولهایشان در فضای مجازی به تجارت مشغولند. احراز هویت در صرافی های مجازی و ایجاد کیف پول الکترونیکی و سپس خرید و فروش رمز ارز در این فضای نامطمئن که دولت نیز از آن حمایت نمی کند , فرصت ها و تهدیدات بسیاری پدید آورده است . سوء استفاده از ولت ها برای پولشویی و بهره برداری کلاهبرداران از رمز ارزها برای تصاحب غیر قانونی اموال دیگران , تدوین قراردادها و اخذ تضامین مطمئن در این حوزه را اجتناب ناپذیر کرده است. ما که وکالت پرونده های مرتبط با کلاهبرداری و پولشوئی و بزهدیدگی از طریق رمز ارزها را عهده دار بوده ایم می توانیم تنظیم قراردادهای شما در این حوزه را عهده دار باشیم. 

۱۵- تنظیم قرارداد مکان یابی BTS

۱۶- تنظیم قرارداد اجاره محل نصب BTS

۱۷- تنظیم قرارداد تامین،نصب و راه اندازی مرکز داده

۱۸- تنظیم قرارداد هم مکانی(co-Location)

۱۹- تنظیم قرارداد تست نفوذ(Penetration Test)

۲۰- تنظیم قرارداد بررسی و ممیزی امنیت اطلاعات

۲۱-تنظیم قرارداد واکنش به رخدادهای امنیتی

نشانی : تهران فلکه اول شهران انتهای خیابان شهید نظری خیابان کوهسار پلاک ۱۶۳ (داروخانه ستایش)طبقه ۳ واحد ۱۳

تلفکس : 44337217 - 44337891

ایمیل : iranitlawyer@gmail.com

وکیل مسئول : رضا پرویزی